Damatlık Türleri ve Modelleri

Her ne kadar düğünün yıldızı gelin olarak nitelendirilse de, asıl arka plandaki kişi damattır. Damat, asil, centilmen ve karizmatik gözükmelidir. Gelin ile damat bir bütün olmalı, birbirlerini tamamlamalıdırlar.

  • 1 Star
    Loading...

Damatlık seçimi, gelinlik seçimine göre daha kolaydır. Çünkü damatlık modelleri genellikle çizgisel olarak aynı tip üzerinden gitmektedir. Yine de belli şekiller içinde olsa da, damatlık gelinliğin yanında sönük kalmamalı ve yakışmalıdır.

Damatlık Modelleri

Erkeklerin özel günlerde giyecekleri sınırlıdır. Yine de doğru seçimi yapmak, hem kendinize hem de geline yakışıanı seçmek en önemli noktadır.

Smokin Damatlıklar

Smokinler, yurt dışındaki düğünlerde en çok tercih edilen modellerdir. Ülkemiz de ise en çok tercih edilen modeller yarı-smokin diye tabir edebileğimiz, takım elbise ve smokin karışımıdır.

Smokinler, şal yakalı veya kruvaze yaka olarak kullanılmaktadır. Pantolonlarında ise kuşak bulunmaktadır ve kemer kullanılmamaktadır. Smokinlerin en önemli detayı ise papyonlar ve kol düğmeleridir. Gömlek ise ata yakalı olarak kullanılır.

Smokin modelleri genellikle siyah olduğu gibi, beyaz, bordo veya lacivert gibi renkleri de mevcuttur.

Takım Elbise Damatlıklar

Takım elbise damatlıklar ülkemizde oldukça sık tercih edilmektedir. Klasik takım elbiselere göre kumaş, renk ve farklı tarz seçenekleri bulunmaktadır. Takım elbise ile kravat kullanılacağı gibi, tercihe göre papyon da kullanılabilir.

Frak Damatlıklar

Frak damatlıklar, ülkemizde fazla tercih edilmemektedir.

Frakların rengi siyah, uzun etekli ve bele kadar yırtmacı vardır. Gömlek iste beyazdır. Tarza göre yelek eklenebilir. Ayakkabı ise mutlaka parlak olmalıdır. Fraklar, penguen tarzı olarakta bilinir.