Dar Güpürlü Gelinlikler

Vücuduna güvenen gelinlerin tercihi dar gelinliklerdir. Çünkü vücudu saran giysiler ve elbiseler her zaman daha gösterişli ve daha zariftirler. Güpür kullanımı iste gelinliklerin neredeyse olmazsa olmazıdır. Bu yazımızda dar güpürlü gelinlikleri ele alacağız.

  • 1 Star
    Loading...

Güpür, Fransızcası “guipure” olan Fransız kökenli bir sözcüktür. Anlamı ise geniş ilmeklerden oluşan bir danteldir. Genellikle iplik veya ipekten yapılır.

Güpür, el işi yspan kişiler tarafından o kadar benimsenmiştir ki, el işi yapılan her üründe güpürleri görmekteyiz. Kıyafetlerden masa örtülerine, takılardan aksesuarlara kadar geniş bir kullanıl yelpazesine ulaşmıştır.

En çok terih edilen Fransız güpürlerdir. Fransız güpürler saf ipekten ilmeklere sahiptir ve gösterişlidir. Gösterisi abartı desenlerden değil, zarifliği ve kalitesinden gelmektedir. Bu nedenle Fransız güpürü denilen bu güpürler oldukça da pahalıdır.

Organze güpürler ise; daha çok keten iplikle dokunan ve aşağı yukarı tülbent inceliğinde olan dantellerdir. Organze güpürlerde bazen ipek te kullanılabilir.

Ancak güpürün en çok yakıştığı yer şüphesizki gelinliklerdir. Güpürün zarifliğini gelinliğin masumiyetiyle buluşturmak isteyen gelin adayları, öncelikle güpürlü modellere yönlenirler.

Zarifliği ve asaleti temsil eden güpürler en çok kendilerine uygun olan dar kesim gelinlik modelleriyle uyum sağlamaktadır. Vücuduna güvenen gelin adayları, güpür detayları ön plana çıkarmak adına daha sade ve dar modeller seçmektedirler. Güpürün kullanım yelpazesinin genişliği sayesinde omuzdan eteğe, duvaktan sırta kadar her alanda kullanılmış çeşitli gelinlik modelleri mevcuttur.

GÜPÜRLÜ DAR GELİNLİK MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN ( FOTO GALERİ )