Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Bir gelinin en önemli unsuru gelinliktir.Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey, vücut tipinizdir. Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi nasıl yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Herkesin bir vücut şekli ve yapısı vardır. Giyeceğimiz kıyafetleri de, vücut tipimize göre kendimize yakıştırırız ve uyarlarız. En önemli gecemizin, en önemli kıyafeti olan gelinlikte de vücut tipimizin önemi her zamankinden daha fazladır.

Temel olarak kategorilendirilmiş 4 vücut sınıfı vardır. Bu sınıflar Armut tipi, Dikdörtgen tipi, Elma tipi ve Kum Saati tipidir.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Armut Tipi Vücuda Sahipseniz

Armut tipi vücudun genel özelliği geniş kalçalar, incecik bir bel ve normal/küçük göğüslerdir. Sizin en dikkat etmeniz gereken yer beliniz ve kalçalarınızdır. Bu yüzden etek kesiminize oldukça dikkat etmeniz gerekir.

Sizin için en uygun gelinlik modeli A kesim gelinlik modelidir. A kesim gelinlik modeli, adı üstüne A harfi gibi yukarıdan aşağıya doğru genişleyen gelinlik modelleridir. Bu modeller Armut tipinin nispeten orantısız sayılabilen kalçalarını doğru orantıda sokacaktır. Omuzlarınızı göz ilizyonu ile geniş göstererek, kalçalarınızla orantılayacaktır.

A Kesim model tercihlerde ise, gelinliğin yakasına dikkat etmeniz gerekiyor. Amacımızın vücudunuzun orantılanması olduğunu unutmadan, kayık yakalı ya da V yakalı modellerden birini tercih etmelisiniz.

Elma Tipi Vücuda Sahipseniz

Elma tipinin en belirgin özelliği dolgun göğüsler ve güzel bacaklardır. Yani gösterişimizi yapacağımız noktalar burasıdır. Saklamamız gereken noktalar ise düz kalça ve kalın beldir.

Gelinlik seçiminde göğüs dekoltesi detayını göz önünde bulundurarak düz kesimleri tercih etmeniz gerekiyor. Özellikle A kesim gelinlik modelleri vücudunuzun hatlarını düzelterek ortaya çıkaracaktır.

Etek olarak kısa modeller de tercih edebileceğiniz gibi bacak dekolteli ve yırtmaçlı modeller de kullanabilirsiniz., yaka olaraksa V yaka kullanmanız göğüslerinizin vurucu yapısını arttıracak ve size dikkat çekici bir hava katacaktır.

Kum Saati Tipi Vücuda Sahipseniz

Dillere dolanmış olan 90-60-90 ölçüsü, kum saati vücut tipinin temelidir. Kum saati vücut tipleri belli bir orantıya sahip olan vücutlardır.

Hemen hemen her gelinlik modelini taşıyabilen dengeli ölçülere sahiptirler. Çoğu kişinin hayali olan balık gelinlik modellerini harika taşıyabilirler. Sizin için önerebileceğimiz pek bir şey yok. Ne giyerseniz giyin size harika yakışacağına emin olabilirsiniz.

Dikdörtgen Tipi Vücuda Sahipseniz

Düz vücut tipi olarakta bilinen dikdörtgen vücut, dar kalça, geniş sayılabilen bir omuz ve küçük göğüsler ile ön plana çıkmaktadır. Öne çıkarılabilecek özellikler sırt ve bacaklardır.

Vücudunuzun düz bir orantıda olması çoğu gelinlik modelini rahatça taşıyabileceğinizi gösteririr. Sırt dekolteli modelleri sizin yıldızınız olmalı ve mutlaka denemelisiniz.