Yazlık Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayları, düğün sezonu olarak geçer. En çok düğünün yapıldığı zamanlar doğanın uyandığı ve havaların ısındığı zamanlardır. Çoğu gelin adayı, yaz gelini olma hayalleri kurar. Peki Yazlık Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

 • 1 Star
  Loading...

Yaz ayları, doğanın, insanın uyandığı ve kışın getirdiği o hantallığı attığımız, enerji dolu aylardır. Gelin ve damat adayları da bu enerjili dönemlerde, bu potansiyeli kullanmak isterler. Bu yüzden çoğu çift yaz aylarında evlenmeyi tercih ederler.

Yaz aylarında evlenmek isteyen çiftler genellikle açık alanları, kumsalları hatta kır düğünlerini tercih eder. Gelin adayları da gelinliklerini seçereken bu tip unsurlara dikkat etmelidirler.

Yazlık Gelinlikler de tereddütsüz olması gereken ilk özellik, kumaşının yazlık olmasıdır. Yazlık kumaşlar; hafif terletmeyen ve mümkün olduğunca incedirler. Günlük yaşantımızda bile mevsimlere göre dikkat ediyorsak, gelinlik ve abiye gibi daha ağır giyimlerde bunun önemi daha da artmaktadır.

Yaz düğünleri için gelinlik modeli seçerken, aklınızdaki gelinliği iki kere düşünmeniz gerekir. Kat kat tül barındıran, kalın kumaş detaylara sahip, hava almayan kabarıklıkta modeller yerine, daha ince kumaşta, nefes alabilecek, size ağırlık yapmayacak, belki de ipek gibi bir kumaştan seçmeniz akıllıca olacaktır. Çünkü gelinliklik sadece nikah veya masaya oturmak için değil, bir sürü faaliyette de taşıyacağınız bir şeydir. Gerektiğinde yürüyeceksiniz, masaları dolaşacaksınız hatta en önemlisi oynayacaksınız, zıplayacaksınız.

Gelinlik provaları yapılan yerler genellikle klimalı olur. Bu sizi yanıltmasın. Her duruma göre karar vermeye çalışın. Özellikle düğününüze gidişten, düğün yerine ve düğün bitişine kadar her detayı ve ortamın nasıl olacağını gözünüzde canlandırın. Boşuna eziyet çekmek istemezsiniz.

Gelinlik seçiminin ardından gelelim aksesuarlara… Duvak ve eldiven gibi seçimlerde de ince eleyip, sık dokuyun. Hava almayan bir duvak, sizi terletebilir. Hatta saçınızın ve makyajınızın bozulmasına bile sebep olabilir. Bu nedenle daha ince ve rahat modelleri tercih edin. Eldiven konusuna gelince; dantelli hava alan bir eldiven seçebilir veya hiç eldiven takmaya da bilirsiniz.

Yazlık Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Düğün mekanını ve ortamını aklınızdan çıkarmayın. Gelinlik modeli seçerken aklınızda canlandırın.
 • Kumaş seçimine dikkat edin. Kışlık kumaşlar tercih ederek gereksiz yere terlemeyin.
 • Taş işlemeler yerine, dantel tercih edebilirsiniz.
 • Eldiven kullanmamak en doğrusu olacaktır.
 • Duvak mümkün olduğu kadar küçük ve ince olmalıdır.
 • Transparan kullanabiliyorsanız, abartıya kaçmadan tercih edebilirsiniz.
 • Çiçeğinizi yaz çiçeklerinden kullanan. Hem mis gibi kokarlar, hem de yazın enerjisini sizle birlikte yansıtırlar.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • Feride
  10 ay önce

  Kış geliyor. Kış gelinlikleri de eklenecek mi acaba?

  9
  • EvlenmeRehberi
   10 ay önce

   Evet tabiki eklenecektir.

   10